СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ ВИМУШЕНОЇ МІГРАЦІЇ В УКРАЇНІ: РИЗИКИ МАРГІНАЛІЗАЦІЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСКЛЮЗІЇ

Posted by

І. Кузнєцова , О. Міхеєва, Г. Гулієва, Р. Драгнєва, В. Михненко (2018) СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ ВИМУШЕНОЇ МІГРАЦІЇ В УКРАЇНІ: РИЗИКИ МАРГІНАЛІЗАЦІЇ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСКЛЮЗІЇ. Стислий виклад стратегій та політик. Zenodo. http://doi.org/10.5281/zenodo.1210364
Завантажити_Стислий виклад
Незадовго після незаконної окупації та фактичної анексії Кримського півострова Російською Федерацією у лютому-березні 2018 року Донбас охопила жорстока –
однак не проголошена чи «гібридна» – війна між Росією та військовими силами, що її підтримують, та Україною. Загалом з 14 квітня 2014 року до 15 листопада 2017 року ООН зафіксувала 35 081 випадок втрат, пов’язаних з війною, причому 10 303 осіб було вбито та 24 778 – поранено. На сьогодні офіційна кількість ВПО в Україні складає 1 491 528 осіб (Міністерство соціальної політики України, 23 березня 2018 р.). Понад 80% ВПО знайшли тимчасовий притулок у п’яти областях України: підконтрольній урядові території Донецької (загалом 42%) та Луганської областей (13%), сусідній Харківській (10,9%) та Запорізькій (7,4%) областях, а також у Києві (8%); трохи менше 20% ВПО осіли по інших областях України. Решта мешканців Донбасу – від двох до трьох мільйонів – зараз проживають на непідконтрольних урядові територіях, причому ще 600 000 потрапили у так звану «сіру зону», проживаючи в межах 5 кілометрів уздовж 457-кілометрової лінії фронту.
Гуманітарна криза отримала швидку реакцію від цивільного населення – громадські активісти, серед яких чимало ВПО, організували численні недержавні організації (далі – НДО) по  всій країні, які  надають соціальну допомогу, юридичні консультації та іншу підтримку вимушеним переселенцям. Надзвичайно важливою є також роль міжнародної спільноти, оскільки вона продовжує надавати підтримку ВПО, навіть в умовах нестачі коштів. Наприклад, понад 80 відсотків коштів, необхідних на гуманітарні потреби України у 2017 році, не було надано (van Metre, Steiner, Haring 2017).

Цей стислий виклад стратегій і політик зосереджується на найбільш гострих пи-
таннях, піднятих ВПО в ході опитувань: умови проживання, майно, медична допомога, реєстрація та пенсії. Аналіз починається з розгляду юридичних питань захисту ВПО, а також ролі міжнародної спільноти, характеризує економічні та соціальні наслідки конфлікту. На основі дослідження ми надаємо рекомендації стосовно можливостей уникнення маргіналізації та соціальної ізоляції ВПО для міжнародних організацій, громадянського суспільства та органів влади.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s