Соціальна адвокація в дії: в Чернігові пройшла школа для вимушених переселенців

Posted by

 

В Чернігові відбулась літня школа «Озвучити голос ВПО та допомогти йому бути почутим». Захід було організовано Центром Доброчин та Чернігівським центром з прав людини в рамках проекту «Прихована трагедія України: розуміння наслідків вимушеного переселення громадян з територій, що охоплені війною», який реалізує Університет Бірмінгему за підтримки Британської ради з мистецтва та гуманітарних наук (AHRC).

В школі взяли участь тридцять осіб, серед них переселенці з Луганської та Донецької областей, які зараз проживають у Сумській, Житомирській, Чернігівській та Київській областях. Важливо зауважити, що ці області часто не охоплюються міжнародними програмами, водночас тільки в Чернігівській області, за даними місцевої адміністрації проживає понад 22 тисячі переселенців (станом на 2017 рік). Більшість учасників відмітили, що для них це була перша нагода отримати знання із соціальної адвокації та розпочати власний проект.

 

Сергій Карелін, громадський активіст та експерт Центру Ейдос, що вимушений був залишити Донбас, провів тренінг із соціальної адвокації. Використовуючи безліч прикладів із власної практики захисту інтересів, в тому числі й переселенців, Сергій детально представив процес адвокації, включно із аналізом ситуації та побудовою дерева цілей, формування коаліцій та моніторингу ефективності проектів. Це дозволило учасникам школи сформувати та обговорити власні групові проекти. На третій день Анна Констатнінова провела тренінг із розуміння конфліктів, їх конструктивних та негативних функцій, а також із методів їх вирішення.

В чому полягали проекти учасників соціальної адвокації? Один з проектів був спрямований на вирішення проблеми відсутності якісних соціальних та побутових послуг європейського рівня. Він був спрямований перш за все на вирішення проблем найменш захищених груп населеня – людей із обмеженими можливостями, багатодітних сімей та ВПО. В якості мети обговорювалось створення соціально-побутового центру в місті Чернігів. Інший проект стосувався нагальної проблеми відсутності житла у більшості ВПО. Як відмічали більшість учасників як літньої школи, так і в ході нашого дослідження, проблема житла була і залишається найбільш гострою для переселенців, які змушені були залишити все майно в зоні АТО. Метою проекту учасники школи вбачали в отриманні земельних паїв ВПО із залученням власних коштів для будівництва. Третя адвокаційна кампанія фокусувалась на проблемі відсутності програми адаптації та соціальної інтеграції ВПО в Сумській області та пропонувала вирішення проблем працевлаштування, негативного образу ВПО та нестачі житла.

 

Відгуки учасників:

Наталія Єсіна, помічник координатора громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Сумах (та/або) виконавчий директор ГО «Північна правозахисна група»: «Літня школа для внутрішньо переміщених осіб дала мені змогу не тільки отримати корисні знання, а й залучитися підтримкою колег з інших регіонів, сподіваюсь, майбутніх партнерів у спільних проектах. Особисто для мене дуже цікавим був блок занять з психології, адже тема конфліктів та їх вирішення має наразі особливу актуальність. Як основні проблеми, з якими до нас постійно звертаються переселенці, можна окреслити питання, які пов’язані з соціальним забезпеченням, зокрема: отримання заборгованості з соціальних виплат, яка утворилася за період перебування ВПО на непідконтрольній території України; отримання пільг і інших соціальних послуг; пред’явлення вимог з боку органів соціального захисту до ВПО про щодо стягнення нібито надмірно сплаченої щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання; допомоги у відновленні або отриманні документів (ВПО); неотримання виплат адресної допомоги, інших соціальних виплат, в т. ч. пенсій, що має просто кричущий характер. Причинами таких звернень є постійні порушення прав громадян з боку державних органів,  недосконале та суперечливе законодавство, правова необізнаність населення. Нажаль, з початку збройного конфлікту проблем не меншає, вони лише трохи змінюються».

Оксана Гарная, медичний працівни з Донецьку, наразі проживає в Києві:

«Для мене участь в цій школі ВПО була неочікуваною. Але нічого не стається випадково. На початку я не була впевнена, чи мені буде цікаво, але коли я зрозуміла, які важливі знання та навички ми отримуємо, я повність поринула в навчання. Хочу відмітити заключний день, який був особливим. Наш тренер Анна надала нам цікаві варіанти вирішення конфліктних ситуацій. Як знаходити способи вирішення конфліктів. Я повернулась із валізою позитивних емоцій. Дуже вдячна організаторам. Сподіваюсь моя участь в школі ВПО допоможе вам у дослідницькій діяльності… та що люди берегтимуть мир на нашій планеті».

Наталья Дудич, психолог,  голова павління благодійної організації, Чернігів, з Луганська: «Дуже сподобалась школа. І це думка усіх учасників! Мені особисто дуже приємно як психологу та активісту, що наша тема та проблеми цікавлять світ, Ваш університет. Вдвічі приємно, що ви виявляєте інтерес та досліджуєте проблему. Добре, що допомогли статися цій зустрічі друзів та однодумців. Ми знову пережили наші спогади, посумували, що теж корисно. Обєднались та будемо спілкуватись і надалі! Ви дуже нам допомогли! Навчання корисне, отримала дуже багато матеріалу».

Профессор Оксана Міхеева, Український Католицький Університет, Львів, з Донецька, дослідник проекту:

«Школа ще раз підтвердила необхідність роботи з різними соціальними верствами в Україні, і перш за все з тими, хто безпосередньо постраждали від війни. Значна частина населеня країни досі не має навичок боротьби за власні права, знаходяться в очікуванні, що хтось зробить все замість них. Кожна зустріч у форматі тренінку, а в даному випадку це був тренінг із адвокації, допомагає людям навчитись структурувати проблему, перейти від її емоційного сприйнятта до раціонального, розкласти на складові, які вже можна вирішити, та знайти аргументи на захист власної позиції. Очевидно, що всього цього не можна навчитись за один тренінг, але кожна така зустріч формує мережі комунікації людей, які обєднані спільними проблемами, допомагє порівняти досвід один одного та обмінятись способами вирішення складних питань в повсякденній реальності.

«Прихована трагедія України: розуміння нслідків вимушеного переселення громадян з територій, що охоплені війною» – це науково дослідний проект Університетут Бірмінгема, Великобританія, за участі Університету Оксфорду, Українського католицького університету, НКО «Доброчин» та платформи культурних ініціатив «Ізоляція», що фінансується Британською радою з мистецтва та гуманітарних наук (AHRC). Дослідження фокусується на проблемах соціальної інтеграції вимушених переселенців, ролі місцевих та міжнародних стейкхолдерів в контексті постконфліктної трансформації та примирення.

Контакти: i.kuznetsova@bham.ac.uk – Ірина Кузнєцова, керівник проекту

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s